Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12-17-2016, 12:25   #1
undine
Moderatör
 undine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mesajlar: 4.725
Konular: 1320
REP Puanı : 680
@undine
Standart Sıcak Su Torbasına Dair Bilinmesi Gerekenler

Diyabet hastalığına sahipseniz sıcak su torbalarına karşı dikkatli olmayı elden bırakmayın.Diyabet hastalığının farklı türleri ve seviyeleri olsa da sıcak su torbalarına karşı her diyabet rahatsızlığı olanın ayrı bir dikkatli olmasında yarar var.

Çünkü diyabet rahatsızlığı özellikle el ve ayak parmakları başta olmak üzere vücutta hissizliğe neden olabiliyor. Bu hissizlik de sizi sıcak su torbasının gerçek sıcaklığını hissedememek gibi bir sorunla karşı karşıya bırakıyor.

Mesela üşüdüğünüz için ayaklarınıza koyduğumuz sıcak su torbası, aslında hissettiğinizden daha sıcak olduğu için ciddi yanıklar oluşmasına neden olabilir, aman dikkat.

Nörolojik bir rahatsızlığa sahipseniz de sıcak su torbalarından mümkün olduğunca uzak durun.
Bazı nörolojik rahatsızlıklar da tıpkı diyabet hastalığında olduğu gibi hissizlik yaratabilir.

Bu nedenle eğer nörolojik bir hastalığınız varsa da sıcak su torbalarına karşı temkinli olmanız, uzun süreler kullanmamanız, hatta mümkün olduğunca uzak durmanız iyi olacaktır.

Her karın ağrısını sıcak su torbası ile geçirmeye asla ama asla çalışmayın.Karın ağrısına iyi geldiği için özellikle kadınların regl döneminde sıkça başvurduğu sıcak su torbaları, aslında her karın ağrısında olumlu etkiler göstermiyor.

Bu yüzden özellikle nedenini bilmediğiniz bir ağrınız varsa asla ama asla sıcak uygulaması yapmayın. Eğer ağrınız apandistten kaynaklanıyorsa bu uygulama daha kötü olmanıza hatta apandistinizin patlamasına neden olabilir.

Böbreklerinizde ya da safra kesenizde taş varsa sıcak su torbası kullanmayın.
Uzmanlar, eğer böbreklerinizde ya da safra kesenizde taş varsa ve doktorunuz aksini söylemiyorsa da sıcak su torbası kullanılmasını önermiyor.

Bunun nedeni de sıcak su torbası uygulamasının kısa süreli ağrı kesici etki yaratsa bile uzun vadede taş nedeniyle organlarınıza daha büyük zarar verme olasılığını artırması.

Ani yaralanmalarda sıcak su torbası kullanmayın.Spor yaparken oluşan ani ağrı, sızı, acı durumlarında ya da ayak burkulması gibi durumlarda hemen sıcak uygulamak oldukça büyük bir yanlış.

Çünkü sıcaklık, damarların genişlemesine neden oluyor. Bu da eğer içten bir kanama varsa artmasına, ödem oluştuysa daha da şiddetlenmesine neden oluyor.

Yaralanmaların ardından 2 gün geçmesine rağmen hareketleriniz kısıtlıysa sıcak su torbasından destek alabilirsiniz.Ancak zaman zaman bu yaralanmaların üzerinden 48 saat geçmesine rağmen ağrı sızı kalmasa da hareket sınırlanmaları devam edebiliyor. Böyle durumlarda, uzmanlar, doktorunuza da başvurarak hareket etme yeteneğinizi normale döndürmek adına sıcak su torbalarından destek alabileceğinizi söylüyor.

Bu tür bir yaralanmanın ardından doktorunuza danışmadan sıcak su torbasını hiçbir şekilde kullanmamalısınız.

Sıcak su torbasından daha az tehlikeli bir yöntem arıyorsanız kiraz ve vişne çekirdeklerinden destek alabilirsiniz.
Kiraz ve vişne çekirdekleri ısıyı uzun süre muhafaza etme konusunda oldukça yetenekli. Sıcak su torbasının patlaması ve aşırı sıcaklıktan yanıklar oluşturması gibi sorunlardan uzak durmak isterseniz yazın biriktirdiğiniz kiraz ve vişne çekirdekleriyle ısı yastıkları yapabilirsiniz.

Bu yastıkları hazırladıktan sonra dilerseniz radyatörlerde ısıtarak kullanabilir dilerseniz de mikrodalga fırında 2-3 dakika ısıtarak değerlendirebilirsiniz.

Birikmiş kiraz veya vişne çekirdeğiniz yoksa pirinçlerle de ısı yastığı yapmayı deneyebilirsiniz.
Pirinç de tıpkı kiraz ya da vişne çekirdeği gibi ısıyı uzun süre tutma özelliğine sahip. Bu yüzden eğer evde biriktirdiğiniz kiraz ve vişne çekirdekleri yoksa hemen üzülmeyin.

Bir miktar pirinci kumaşlarla bir araya getirin ve dilediğiniz şekilde ısı yastıklarınızı kolayca hazır edin. Isıtmak için yine kiraz ve vişne çekirdeğinden yaptığınız yastıklar gibi ısıtabilirsiniz.

Önemli bir not: Sıcak su torbası kullanmak sandığınızdan çok daha önemli bir konu olduğu için ciddi bir rahatsızlığınız ya da sebebini bilemediğiniz ağrılarınız varsa doktorunuza danışmadan sıcak su torbasını asla kullanmamalısınız.


Alıntı


undine isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla