İmrahor.Net - Paylaşımla Gelen Dostluk  

Geri git   İmrahor.Net - Paylaşımla Gelen Dostluk Çalgı & Çengi Serbest Kürsü Bunları Biliyor musunuz? Akrabalık Derecesine Göre Düğünlerde Takılması Gereken Altın Türleri

Like Tree3Likes
  • 1 Post By undine
  • 1 Post By undine
  • 1 Post By dangeraus1

Yeni Konu aç  Cevapla
Konu: Akrabalık Derecesine Göre Düğünlerde Takılması Gereken Altın Türleri  
Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 12-28-2016, 10:25   #1
Moderatör
 undine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mesajlar: 4.743
Konular: 1320
REP Puanı : 680
@undine
Standart Akrabalık Derecesine Göre Düğünlerde Takılması Gereken Altın Türleri

Düğünlerin olmazsa olmazı takı merasimleri, izlenme rekorları kıran bir diziye rakip olabilir. Eğer yakınlık derecenizle uyumlu bir altın takmazsanız ortalık bir anda karışabilir, unutmayın! Bizler de bu amaçla akrabalık derecesine göre takılması gereken altın türlerine, küçük bir bakış atmak istedik. İşte düğünde takmanız gereken altın türleri:Düğünlerin takı merasimleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Günümüzde iyiden iyiye bir ticarete dönüştüğünü görebiliyor musunuz? "Kim, hangi altını taktı?" sorusu, düğünlerin en çok merak edilen konusu haline geldi. Bu soru, yalnızca gelin – damat için değil, düğüne katılan kişilerin de en çok merak ettiği konudur. Hatta "ektiğini biçersin" sözünün canlı örneği, takı merasimleridir. Siz ne taktıysanız, size de büyük ihtimalle aynısı takılacaktır. Bu nedenle takı merasiminde çekilen videolar, büyük bir nimettir. Bu video izlenir ve liste hazırlanır. Sonra bu listeye göre kime ne takılacağı belirlenmiş olur. Peki, takı merasiminin asıl amacı nedir?

Takı törenlerinin asıl amacı, yeni yuva kuran çifte yardımdır. Yani ticari bir mantığı veya boy gösterme amacı yoktur; ama günümüzde tam bir rekabete dönüştüğünü söyleyebiliriz. Ayrıca düğünün yapılması için harcanan para düşünüldüğü zaman, gelen takıların pek de işe yaradığı söylenemez. Çünkü düğünün yapılması için harcanan para oldukça yüksektir. En ucuzundan bir düğün yapmak bile 10 bin lira civarındadır. Bir de yemekli düğün olduğu zaman, en az 20 bin ödemeniz gerekiyor. Bu durum, ailenin durumu iyi değilse veya orta halliyse yüklü bir maliyet demektir. Sonuç olarak; düğünün güzel olması için harcanan para, takı merasiminden elde edilecek hasılatı sıfırlamaktadır.

Gelelim akrabalık derecesine göre düğünlerde takılması hem beklenen hem de gereken altın türlerine…

Gelin ve Damadın Ailelerinin Takması Gereken AltınlarTakı konusunda en büyük anlaşmazlık, aileler arasında çıkar. Gelin ve damadın ailelerinin takması gereken belli sayı ve özellikte altınlar vardır. Geline mutlaka takılması gerekenler; belli gram ve sayıda bilezik, takı seti ile saattir. Bunun dışında istekler de elbette olmaktadır. Ama olmazsa olmazlar bunlardır ve her düğünde görürsünüz. Olur da bu konuda bir sorun yaşanırsa ufaktan gerginlik başlar. Oysaki "başlık parası" ne kadar demode ve geri kafalık diyorduk, değil mi? Maalesef değişmeyen gerçek budur ve adı başlık parası olmasa bile istenen takılarla bu gelenek sürdürülmektedir.

Damadın ailesi, gelinin ailesinin istediklerini almak zorundadır. Tabi takı konusu, bu isteklerin yalnızca bir kısmını oluşturur. Her şey kız istemeyle başlar ve tabiri caizse iğneden ipliğe kadar her ince detay konuşulur. Damat beyin, evlenmeye karar vermeden önce ceplerini iyice doldurması gerekir. Çünkü daha evlilik teklifi sırasında bir tektaş yüzük ile masraflar başlar. Tabi bir de evlilik teklifinin nasıl yapılacağı konusu vardır ki büyük stres! Daha bu aşamada paralar suyunu çekmeye başlarsa düğüne kadar giden yolda, büyük eziyetlerle karşılaşılır.

Söz, nişan derken, damat beyin ailesi masraflara başar. Nişan, her ne kadar kız tarafına ait olsa da damat bey tırtıklanmadan olmaz. Ayrıca nişan, düğünde ne takılacağının belirlendiği aşamadır. İşte bu noktada sorun yaşanırsa bütün ipler kopabilir. Eğer kopmazsa ne ala…

Nişandan sonra düğün tarihine karar verildiğinde asıl iş başlar. Evin tutulması veya alınması, eşyaların seçilmesi, perdesi, halısı derken büyük bir masraf yapılır. Sıra gelir; gelinlik, kuaför randevusu ve düğün mekanına! Tabi bu aşamaya gelene kadar aileler birbirine girmezse…

Takı konusunda anlaşmazlığa düşen aileler nedeniyle düğün arifesinde ayrılan birçok çift var. Ayrılmasalar bile evlilikleri bu huzursuzluk üzerine kurulur ve en ufak bir tartışmada hemen ortaya çıkar. "10 bilezik takamadın, daha ne konuşuyorsun," dendiği zaman tüm şalterler atar ve işler karışır.

Akrabaların Takması Beklenen Altın TürleriBildiğiniz gibi akrabaları, birinci dereceden ve uzaktan olmak üzere gruplara ayırıyoruz. Aradaki sınıflar ise sizin akrabalık ilişkilerinize kalmıştır. Ek olarak yıllardır komşuluk yaptığınız kişiler de artık akraba sayılır. Bir de iş, okul, asker arkadaşları vardır tabii… Bunların hepsi düğüne gelip, hatırı satılır takı takmak zorundadır. Zaten bunun hesap – kitabı önceden yapılır ve düğünden toplanacak hasılat 3 aşağı 5 yukarı bilinir.

Şimdi bu akraba – arkadaş gruplarını tek tek incelemek istiyoruz:

Birinci Derece Akrabalar Ne Takmalı?

Anne yarısı teyzeler, baba yarısı amcalar, halalar, dayılar… Ee kolay değil, yeğeni evlenen amcanın – teyzenin boy gösterme vakti geldi. "Namım yürüsün!" diye en az 1 bilezik takmalıdır. Eğer ki bilezik takmıyorsa en az tam altın takmalıdır. Teyzeler, amcalar, halalar, dayılar; öyle çeyrek altın takarak paçayı kurtaramazsınız! Paranız yoksa bile borç harç bir şekilde o bilezik takılacak. Siz en iyisi bir yeğen sahibi olduğunuz zaman takı parasını bir kenarda biriktirmeye başlayın.

Uzaktan Akraba ve Kapı Bir Komşular Ne Takmalı?

Uzaktan akraba ve yakın komşulardan da en az bir çeyrek altın mutlaka beklenir. Aşağısı kurtarmaz, hiç düşünmeyin bile. O düğüne mutlaka gelinecek, o çeyrek illa takılacak. Diyelim ki çeyrek takamıyorsanız gram takacaksınız. O da hatırı sayılır bir gramda olmalı tabi…

Gelin ve Damadın Arkadaşları Ne Takmalı?

İş, asker, okul ve çocukluk arkadaşlarının da takması beklenen bir altın elbette vardır. Genel olarak iş, okul ve asker arkadaşları para toplayıp, ona uygun bir altın almalıdır. Tabi patronlar bu gruba dahil değildir. O, kendi hediyesini vermelidir. Genellikle bu gruplar, gram bazında veya çeyrek altın alır. Tabi kalabalık bir grup söz konusuysa çeyrekle geçiştirmek de yakışı kalmaz. Çocukluk arkadaşı ve en yakın arkadaşı ile tek başına hareket etmelidir. Artık çeyrek mi, gram mı takması gerektiğinin kararını kendi vermelidir.

Kim Ne Taktı Sorunu!Düğünlerin takı merasimlerinde tablo, hemen hemen hiç değişmez. Teyzelerin sıkı bir münakaşaya girdiği bu anda, büyük dedikodu döner. Bilezik takması gereken teyze, bir hata yaparak daha düşük değerli bir şey taktığı zaman, topa tutulur. Mal varlığı ortaya dökülen teyzenin neden böyle yaptığı tartışılır ve sinsi göz süzen bakışlarla baskı altına alınır. Bunun yanında pek bir şey takması beklenmeyen bir kişinin gidip de altın takması şoklarla izlenir, işin altında yatan nedenler araştırılır. Bunlara ek olarak bir de dolar, Euro gibi döviz takanlar da yakın markaja alınır.

Takı töreni üzerine o kadar muhabbet döner ki inanamazsınız. Bir de size çeyrek altın yakan birisine, yanlışlıkla para takarsanız tüm ilişkiniz bitebilir. Aman dikkat! Takı merasiminde çekilen videonun mutlaka doğru bir açıdan çekilmesine özen göstermelisiniz. Takı merasimi yapmayıp, bir sandıkta ve gelin – damadın misafirlerin masasını tek tek gezerek ganimet toplaması durumları vardır tabi. Bu durum çok riskli olduğu için pek tercih edilmez zaten. Bir de takıyı takan kişi de gerekli önlemleri alır ve takısının kurdelesine adını mutlaka yazar. Böylece karışıklığa gidip "ben altın takmıştım, o para taktı" sorunu çözülmeye çalışılır.

Son olarak; düğünlerde atlanmaması gereken bir tayfaya da değinerek yazıyı sonlandıralım. Onlar neden düğüne geldiğini bilmeyen tayfadır ve zarfın içine koyulmuş "bir miktar para" veya "borcam" satışlarını arttıran tabak – çanak hediyesi ile kıyıda köşede dururlardır. Bu tayfayı es geçmek olmazdı tabi. Eli boş gelmemek için böyle bir yol izlerler ve genellikle bu tabak – çanak da başka bir düğüne götürülmek üzere kıyıda – köşede bekletilir. Yani götürdüğünüz borcam setinin, size geri dönme olasılığı çok yüksektir. Artık takı törenlerinin bir eziyet olmaktan çıkması ve gerçek mutluluğun yakalanması dileğiyle…


Kaynak: altinfiyatlari.biz

dangeraus1 likes this.


undine isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 12-28-2016, 10:25   #2
Moderatör
 undine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mesajlar: 4.743
Konular: 1320
REP Puanı : 680
@undine
Standart

dangeraus1 likes this.


undine isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 12-28-2016, 10:52   #3
Admin
 dangeraus1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nerden: İstanbul
Mesajlar: 5.498
Konular: 3051
REP Puanı : 1710
@dangeraus1
Standart

Yuh.
undine likes this.Kullanıcı Kişisel İmzası BİLGİ PAYLAŞTIKÇA DEĞER KAZANIR
dangeraus1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 12-28-2016, 10:54   #4
Moderatör
 undine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mesajlar: 4.743
Konular: 1320
REP Puanı : 680
@undine
Standart

Bence de yuh


undine isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Şu Anki Saat: 08:47

Forum Yasal Uyarı Sosyal Medya
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

Kuruluş : 2012
imrahor.net Her Hakkı Saklıdır

İmrahor.Net
Developer : dangeraus1

Telif Ve Gizlilik Politikası

facebook twitter google+


Sitemap
5, 6, 3, 4, 7, 33, 9, 42, 14, 15, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 90, 32, 182, 41, 34, 37, 36, 194, 43, 44, 51, 50, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 102, 103, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 214, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 164, 165, 166, 167, 168, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 186, 181, 183, 184, 185, 187, 188, 189, 190, 191, 193, 195, 196, 201, 202, 215, 245, 203, 205, 204, 206, 207, 209, 210, 230, 266, 211, 212, 213, 232, 233, 216, 219, 236, 221, 220, 217, 218, 240, 272, 253, 235, 259, 222, 223, 224, 276, 225, 226, 227, 228, 229, 231, 234, 241, 237, 238, 257, 239, 244, 246, 247, 248, 275, 249, 250, 258, 260, 251, 252, 254, 255, 256, 274, 265, 268, 262, 261, 287, 264, 271, 267, 269, 288, 279, 291, 270, 273, 290, 278, 289, 292,