İmrahor.Net - Paylaşımla Gelen Dostluk  

Geri git   İmrahor.Net - Paylaşımla Gelen Dostluk Genel Kültür Türkiyem TÜRK Silahlı Kuvvetleri 3 Kuvvet Komutanı da Değişti

Yeni Konu aç  Cevapla
Konu: 3 Kuvvet Komutanı da Değişti  
Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08-03-2017, 05:20   #1
Admin
 dangeraus1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nerden: İstanbul
Mesajlar: 5.286
Konular: 2882
REP Puanı : 1710
@dangeraus1
yeni 3 Kuvvet Komutanı da Değişti

15 Temmuz darbe girişiminden sonra ikinci kez yapılan yaz dönemi YAŞ toplantısında [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'ni ( [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]) 2020'li yıllara taşıyacak komuta kademesi belli oldu. Başbakan [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] başkanlığında [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'nde yapılan ve 4 saat gibi kısa bir sürede tamamlanan YAŞ'ta, [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'nın Kara, Deniz ve Hava kuvvetlerinde komutanlar değişti. Orgeneral [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] ise Genelkurmay Başkanı olarak 2019'a kadar [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'nın en tepesindeki isim olmaya devam edecek.
KURMAY BAŞKANI KUVVET KOMUTANI OLDU
YAŞ'ta en büyük sürpriz [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'nda yaşandı. YAŞ öncesi kulislerde [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'na, Donanma Komutanı Oramiral [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'nin getirileceği konuşuluyordu. Ancak emekli olan Oramiral Bülent Bostanoğlu'nun yerine [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'na, [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] Kurmay Başkanı Koramiral Adnan Özbal getirildi. 2015'te koramiralliğe terfi eden Özbal, Kösele'den daha az kıdeme sahipti. Özbal'ın Sahil Güvenlik Komutanı iken FETÖ'nün Balyoz kumpasına tepki olarak 2013'te görevinden istifa ettiği de öne sürülmüştü.
KÖSELE FETÖ MAĞDURUYDU
İsmi kulislerde kuvvet komutanlığı için geçen Oramiral Kösele, FETÖ'nün [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'deki askeri casusluk kumpasından gözaltına alınıp 5 gün tutuklu kalmıştı. Koramiral rütbesiyle Donanma Komutanı olan Kösele, 2015'te oramiralliğe terfi etmişti.
(Oramiral [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL])
'KARA' VE 'HAVA'DA SÜRPRİZ YOK
Kara ve Hava'da beklenen değişiklikler oldu. [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] Genel Komutanı Orgeneral [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] Kara Kuvvetleri, [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz de Hava Kuvvetleri Komutanı oldu. Orgeneral Küçükakyüz darbe gecesi [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] Deniz Kulübü'nde katıldığı düğünden darbeciler tarafından kaçırılmıştı.
ALBAY UZATMASINDA İKİ FARKLI AÇIKLAMA
YAŞ sonrası [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'nın ilk açıklamasında, 30 Ağustos tarihiyle 6 general/amiral bir üst rütbeye, 61 albayın ise general/amiralliğe terfi ettiği bildirildi. Aynı açıklamaya göre, 8 generalin görev süreleri bir yıl, 168 albayın görev süreleri ise 2 yıl süre ile uzatıldı. Ancak [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'ın kararları onaylamasından sonra Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] yaptığı açıklamada, görev süreleri 2 yıl uzatılan albay sayısını 159 olarak duyurdu. Daha sonra MSB de internet sitesine 159 rakamını koydu. Ancak bakanlık bir süre sonra 159 rakamının yanlış olduğu bilgisini paylaştı ve internet sitesindeki rakamı da yeniden 168 olarak düzeltti.
YERİNDE KALDI
Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar görevinde kaldı. YAŞ'ta artık teamüller fazla dikkate alınmadığı için 62 yaşında olan Orgeneral Dündar'ın da teorik olarak ileride Genelkurmay Başkanı olma ihtimali bulunuyor. Boşalacak [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] Genel Komutanlığı'na, İçişleri Bakalığı'nın daha sonra atama yapacağı öne sürüldü. Bir hükümet yetkilisi, "30 Ağustos'a kadar daha zaman var" dedi. [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'na bağlanmıştı.
'HAVA'YA 1 OR ATANDI 'KARA'DA BİR AZALDI
Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'ın emekli olmasına rağmen Kara'da Çolak'ın boşalttığı "or"luğa terfi yapılmadı. Bu nedenle Kara'da orgeneral sayısı bir azaldı.
Orgeneral Küçükakyüz'ün boşalttığı Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Komutanlığı'na orgeneralliğe terfi eden Hava Eğitim Komutanı Atilla Gülan getirildi.
Darbe girişimi sırasında [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] Kartaltepe Kışlası'nın komutanı olan ve darbecilerle çatışmada yedi kurşunla yaralanan [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] Albay Davut Ala terfi alarak tuğgeneral oldu.
CHP Lideri [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'nu askeri törenle karşıladığı için tepki gören ve bu yıl YAŞ'a giren [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] 6. Ana Jet Üssü Komutanı Tuğgeneral AhmetBiçer bir yıl temdit aldı
TERÖRLE MÜCADELE ve KOMANDOLARA TERFİ
Hakkari ve [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'da [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'ya yönelik operasyonları yürüten [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] 3. [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] Tümen Komutanı Tuğgeneral Metin Tokel "tüm"e terfi etti.
15 Temmuz darbe girişimi sonrası komando tugay komutanlıklarına atanan albay rütbesindeki isimlerin terfi çokluğu dikkat çekti. [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] 2. [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] Tugay Komutanı Kurmay Albay Muammer Alper, [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] 3. [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] Tugay Komutanı Kurmay Albay Selçuk Yavuz, [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] Tugayı Albay Kemal Kırış, [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] Tugayı Albay Ersin [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] "tuğ"luğa atandı.
YENİLER VE DEĞİŞENLER
Başbakan [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] başkanlığındaki toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], Başbakan Yardımcıları [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], Fikri Işık, Recep [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] ve [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] katıldı. Daha önce Adalet Bakanı olarak yer alan [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], Milli Savunma Bakanı olarak yer alan Fikri Işık, toplantıda Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. YAŞ'a daha önce Başbakan Yardımcısı olarak katılan Nurettin Canikli ise bu kez Milli Savunma Bakanı olarak masada yerini aldı. [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], Gül ve Soylu ise toplantıya ilk defa katıldı.
SİVİL PAŞA DA YAŞ'TA
Yüksek Askeri Şûra'da (YAŞ) yapılan değişiklikle şûranın sekretaryası da [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'na (MSB) verildiği için YAŞ üyesi olmamasına rağmen MSB Müsteşarı [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] da toplantıya katıldı. Geçen yıl eylül ayındaki kanun hükmünde kararnameyle yapılan düzenlemeyle, [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] (MSB) teşkilatındaki sivil kadroların [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'daki rütbe karşılıkları belirlenmişti.
Milli Savunma Bakanlığı'ndaki rütbe karşılıkları müsteşar için orgeneral, Milli Savunma Üniversitesi Rektörü için korgeneral, müsteşar yardımcıları, teftiş kurulu başkanı ve genel müdürler için tümgeneral, genel müdür yardımcıları ve müstakil daire başkanları için tuğgeneral, daire başkanları için albay olarak belirlenmişti. MSB'nin ilk sivil müsteşarı olan eski [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] Valisi [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'a 'orgeneral' rütbe karşılığı verilmişti.
GÜLER'İN YOLU AÇILDI
Yaş haddine girmedikleri için süreleri bulunmalarına rağmen Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] ile Hava Kuvvetleri Komutanı [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] emekliye sevkedildi. Böylece Orgeneral Çolak'ın yerine Kara Kuvvetleri Komutanlığına gelen Orgeneral Güler'in teamüllere göre 2019'da Genelkurmay Başkanı olmasının yolu açıldı.
'DENİZ'DE 2 İDDİA
Milli Savunma Bakanlığı internet sitesinde terfi ve uzatma listelerinin ayrıntıya girilmeden yayınlandı. Donanma ile ordu komutanlıkları hakkında herhangi bir açıklayıcı bilgiye yer verilmedi.
"KOR" MU KALACAK?
Dünkü resmi açıklamalarda, Koramiral Adnan Özbal'ın 30 Ağustos 2017 itibariyle terfi alıp almayacağı bilgisi de yoktu. Bu nedenle, Özbal'ın komutanlığı "kor" rütbesiyle yürüteceği ileri sürüldü. Özbal'ın 'kor'lukta bir yıl daha kalacağı, önümüzdeki yıl ise oramiralliğe terfi ettirileceği ileri sürüldü. Bu iddia gerçekleşirse, Deniz Kuvvetleri'nin başına ilk kez bir "koramiral" atanmış olacak.
(Koramiral Adnan Özbal)
ORAMİRAL KÖSELE İLE İLGİLİ BİLGİ YOK
Donanma Komutanı Oramiral [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'yle ilgili de bir bilgi paylaşılmadı. İsmi listelerde yer almayan Oramiral Kösele'nin emekli olduğu öğrenildi. Donanma Komutanı'nın kim olduğuna dair de bilgiye yer verilmezken Koramiral Hasan Şükrü Korlu'nun şansı bulunduğu belirtiliyor. Belirsiz kalan atamaların 30 Ağustos'a kadar [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] ve [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'nın ortak değerlendirmeleri sonrası bakanlık tarafından yapılacağı ileri sürülüyor.
EDOK KOMUTANI EMEKLİ
Geçen yıl uzatma alan Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı (EDOK) Korgeneral [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'nun terfi ve uzatma almayınca emekli olduğu anlaşıldı. Ancak Bekiroğlu'nun yerine kimin geldiğine ilişkin resmi bir bilgi paylaşılmadı.
TUĞGENERAL ÖZKÜRKÇÜ DE EMEKLİ
Dört yılı aşkın süredir Genelkurmay Basın ve [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] Daire Başkanlığı görevini yürüten ve geçen yıl uzatma alan Tuğgeneral Ertuğrulgazi Özkürkçü de emekliye sevk edildi.
Deniz Kuvvetler Komutanı Koramiral Adnan Özbal kimdir?
1958'de [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'da doğan Adnan Özbal, 1976'da Deniz Lisesi'nden, 1980'de [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'ndan teğmen rütbesiyle mezun oldu. 1980-1981'de TCG [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], 1981-1983'te TCG [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] muhriplerinde Harekât Elektronik Subaylığı, 1983-1985'te TCG ŞAHİN II. Komutanlığı, 1986-1987'de TCSG-22 Komutanlığı görevlerinde bulunan Özbal, 1987-1989'da Deniz Harp Akademisi öğrenimini tamamlayarak 1989-1991'de Hücumbot Filosu Harekât Kısım Amirliği, 1991-1993'te TCG ŞAHİN Komutanlığı, 1993-1995'te Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı proje subaylığı görevlerinde bulundu. Özbal, 1995-1996'da TCG Rüzgar Komutanlığı, 1996-1999'da Napoli/İtalya'da NATO Karargahı'nda Tatbikat Proje Subaylığı, 1999-2003'te [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] Plan Prensipler Başkanlığı Proje ve Mali Program Daire Başkanlığı Proje Şube Müdürlüğü, 2003-2005'te 2'nci Hücumbot Filotillası Komodorluğu, 2005-2006'da [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] Saha Komutanlığı Lojistik Başkanlığı, 2006-2008'de Harekât Başkanlığı görevlerinde bulundu. Özbal, 2008'de tuğamiralliğe terfi etti. Sırasıyla [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] Saha Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, Hücumbot Filosu Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Personel Plan ve Yönetim Daire Başkanlığı görevlerini yerine getiren Özbal, 2012'de tümamiralliğe terfi etti. 2012-2013'te [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] Komutanlığı, 2013-2014'te [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] görevinde bulundu. 5 Ağustos 2014 tarihli atama emriyle Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı görevine getirilen Özbal, 30 Ağustos 2015'te koramiralliğe terfi etti. Özbal, 4 Ağustos 2016'da [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] Kurmay Başkanı oldu. Özbal evli ve bir çocuk babası.Kullanıcı Kişisel İmzası BİLGİ PAYLAŞTIKÇA DEĞER KAZANIR
dangeraus1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Şu Anki Saat: 03:29

Forum Yasal Uyarı Sosyal Medya
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

Kuruluş : 2012
imrahor.net Her Hakkı Saklıdır

İmrahor.Net
Developer : dangeraus1

Telif Ve Gizlilik Politikası

facebook twitter google+


Sitemap
5, 6, 3, 4, 7, 33, 9, 42, 14, 15, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 90, 32, 182, 41, 34, 37, 36, 194, 43, 44, 51, 50, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 102, 103, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 214, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 186, 181, 183, 184, 185, 187, 188, 189, 190, 191, 193, 195, 196, 201, 202, 215, 245, 203, 205, 204, 206, 207, 209, 210, 230, 266, 211, 212, 213, 232, 233, 216, 219, 236, 221, 220, 217, 218, 240, 272, 253, 235, 259, 222, 223, 224, 276, 225, 226, 227, 228, 229, 231, 234, 241, 237, 238, 257, 239, 244, 246, 247, 248, 275, 249, 250, 258, 260, 251, 252, 254, 255, 256, 274, 265, 268, 262, 261, 287, 264, 271, 267, 269, 288, 279, 291, 270, 273, 290, 278, 289, 292,